
Ostatnie wydarzenia na Ukrainie czy w Nigerii, nasuwają wiele pytań natury moralnej. Odnoszą się bezpośrednio do poczucia bezpieczeństwa, stabilności czy ładu międzynarodowego, szczególnie w sytuacji narastających napięć i konfliktów. Dzisiaj już chyba nikt nie ma wątpliwości, że forma i metody osiągania zamierzonych celów, dokonują się na podstawie podstępnych i kłamliwych intencji, które zagrażają najważniejszej wartości, jaką jest pokój.
Czy pokój jest zagrożony?
Możemy zdecydowanie odpowiedzieć, że tak. Szczególnie w kontekście dzisiejszych wydarzeń na Ukrainie. Największe zagrożenie stwarzają:
Różnice ideologiczne
Wszędzie tam, gdzie człowiek jest gnębiony przez biedę lub krępowany przez społeczno-polityczne czy ideologiczne nakazy. Przede wszystkim pokój jest zagrożony przez wywoływanie napięć i konfliktów, które często rodzą się z różnic ideologicznych, jakie wynikają na przykład między Wschodem a Zachodem, a także pojawiających się kontrastów między rozwiniętymi krajami Północy i będącymi na drodze rozwoju krajami Południa.
Łamanie praw człowieka
Również pokój jest zagrożony tam, gdzie lekceważy się lub łamie podstawowe prawa człowieka, a w szczególności prawo do wolności religijnej. Aktualna sytuacja w Nigerii jest tego najlepszym przykładem.
Dalej pokój jest zagrożony tam, gdzie nie jest uznawane, popierane i chronione pełne dobro osoby ludzkiej, gdzie nie szanuje się osoby ludzkiej w jej niepowtarzalnej wartości i godności, gdzie ludzie podporządkowani są interesom i ambicjom władzy, w każdej jej formie, gdzie ubodzy wykorzystywani są przez bogatych, słabi przez silnych, niewykształceni przez inteligentnych i pozbawionych skrupułów.
Pokój jest zagrożony tam, gdzie osoba ludzka staje się ofiarą postępu nauki i techniki, zamiast korzystać z możliwości jakie on daje, aby móc odkrywać bogactwo wszechświata.
Zasady budowania pokoju
Aby budować pokój, krok po kroku, potrzebna jest przede wszystkim dobra wola, zaufanie oraz wytrwały wysiłek. Pokój budują:
Powinny podejmować wspólne wysiłki zmierzające do zapewnienia potrzebującym żywności oraz schronienia, jak również wspólnie pracować nad poprawą naturalnego środowiska.
Powinni ponad dzielącymi ich ideologiami, współpracować ze sobą, dążąc do wspólnego wysiłku wolnego od uprzedzeń, dyskryminacji, nienawiści i chęci odwetu.
Powinno być uwzględnione w budżetach narodów, które zamiast finansować rozwój coraz potężniejszych, śmiercionośnych broni, przeznaczać nadwyżki budżetowe na żywność i surowce niezbędne dla zaspokajania podstawowych ludzkich potrzeb.
Środki masowego przekazu, powinny kierować powszechną uwagę na niesprawiedliwości, rozbudzając w społeczeństwach chęć niesienia pomocy tym, którzy znaleźli się w potrzebie.
Należy podkreślić, że powyższe zasady, stanowią pierwszy etap na drodze do budowy trwałego pokoju, która jest możliwa tylko wtedy, kiedy narody uznają powszechność tych zasad i będą dążyć do ich realizacji.
Źródło: Jan Paweł II, Współodpowiedzialność, solidarność, pokój, Przemówienie w ośrodku Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nairobi 18 sierpnia 1985 roku.
Zdjęcie: 2.bp.blogspot.com