Posted by Paweł A. Makowski

W dniu 5 sierpnia 2015 roku minister Grzegorz Schetyna wręczył nominacje Prezydenta RP na Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Islamskiej Republice Pakistanu, jednemu z najbardziej doświadczonych polskich dyplomatów:
Panu Piotrowi Andrzejowi Opalińskiemu

Minister spraw zagranicznych w trakcie wręczania nominacji Prezydenta RP zwrócił uwagę na wieloletnie doświadczenie i staż zawodowy w krajach Azji Południowej – nowego ambasadora. Ponadto zaznaczył, że Pakistan jest dla Polski kluczowym partnerem w regionie Azji Południowej. W ostatnich latach odnotowywana jest także znacząca intensyfikacja kontaktów pomiędzy Pakistanem a Polską.

 Piotr Andrzej Opaliński
Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Islamskiej Republice Pakistanu

W latach 1987-90 pracował w Departamencie II MSZ, a w latach 1990-91 w Departamencie Afryki, Azji, Australii i Oceanii. Od 1991 do 1997 r. w Ambasadzie RP w Dhace, gdzie pełnił funkcję II i I sekretarza, a także chargé d’affaires. Po powrocie do kraju pracował w Departamencie Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ. Od 1999 do 2005 r. w Ambasadzie RP w Islamabadzie, gdzie pełnił funkcje zastępcy kierownika placówki.  Od 2006 do 2008 r. był członkiem zespołu energetycznego oraz dywersyfikacji zaopatrzenia w surowce energetyczne. W latach 2005-2008 ponownie w Departamencie Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ. W 2007 r. oddelegowany był jako chargé d’affaires w Zjednoczonej Republice Tanzanii, a następnie jako chargé d’affaires w Republice Angoli. Od 2008 do 2014 r. był zastępcą kierownika placówki w Ambasadzie RP w New Delhi.  Od 2014 r. pracował w Departamencie Afryki i Bliskiego Wschodu (referat ds. państw Maszreku i Maghrebu).

Nowo mianowany ambasador ukończył filologię orientalną na Taszkenckim Uniwersytecie Państwowym, a także podyplomowe studium w zakresie dyplomacji PISM.

Zna języki: angielski, rosyjski, hindi i urdu.

 

Godlo Polski

Panu Piotrowi Andrzejowi Opalińskiemu Ambasadorowi Nadzwyczajnemu i Pełnomocnemu Rzeczypospolitej Polskiej w Islamskiej Republice Pakistanu najlepsze życzenia z okazji otrzymania nominacji na stanowisko ambasadora. Blog Moral Diplomacy życzy nowemu ambasadorowi pomyślności w podejmowaniu wielu inicjatyw oraz sukcesów w ich realizacji.

Herb Pakistanu

Hymn Islamskiej Republiki Pakistanu

Źródło: MSZ, Zdjęcie: MSZ