Posted by Paweł A. Makowski

W dniu wczorajszym minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wręczył Zenonowi Kuchciakowi nominację na Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Królestwie Tajlandii, z akredytacją w Mjanmie, Laosie oraz Kambodży.

Nowo powołany ambasador od 2012 roku pełnił funkcję ambasadora tytularnego, zastępcy dyrektora Inspektoratu Służby Zagranicznej, a w latach 2010 do 2011 dyrektora Biura Bezpieczeństwa Dyplomatycznego. Od 2005 do 2008 był wiceprezesem zarządu spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, natomiast w latach 2001 do 2005 szefem Ambasady RP w Taszkiencie. Od 1998 do 2001 pracował w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji jako doradca ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz zastępca szefa Obrony Cywilnej Kraju.

Ukończył studia na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych (MGIMO), posługuje się biegle językiem rosyjskim, fińskim i angielskim.

Minister Radosław Sikorski wręczając nominację podkreślił, że jednym z najważniejszych zadań nowego ambasadora będzie dążenie do dynamizacji relacji handlowych oraz gospodarczych w rejonie Azji południowo-wschodniej.

Warte uwagi jest wydarzenie z 1998 roku, gdzie jako specjalny wysłannik MSZ, doprowadził do odnalezienia oraz uwolnienia pięciu polskich obywateli porwanych w Czeczenii, zyskując przydomek „polskiego Jamesa Bonda”.

 

Godlo Polski

Panu Zenonowi Kuchciakowi – Ambasadorowi Nadzwyczajnemu i Pełnomocnemu Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Tajlandii, z akredytacją w Mjanmie, Laosie oraz Kambodży, pragnę złożyć życzenia pomyślności oraz wielu sukcesów i satysfakcji z wypełniania powierzonej misji dyplomatycznej.

godlo tajlandii

Hymn Królestwa Tajlandii

Źródło: MSZ, Zdjęcie: wiadomosci.wp.pl