Posted by Paweł A. Makowski

W dniu dzisiejszym minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wręczył Tadeuszowi Szumowskiemu nominację na Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Indonezji.

Tadeusz Szumowski od 2011 roku jako ambasador tytularny, pełnił funkcję zastępcy Dyrektora Departamentu Azji i Pacyfiku. Pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych rozpoczął w 1990 r. W latach 1990-1994 był radcą w Ambasadzie RP w Londynie, a w latach 1994-1997 zastępcą dyrektora w Departamencie Afryki, Azji, Australii i Oceanii. Od 1997 do 2001 był ambasadorem w Canberze, a w latach 2006-2010 szefem placówki, ambasadorem tytularnym w Dublinie.

Tadeusz Szumowski jest doktorem nauk humanistycznych, absolwentem Wydziału Historycznego, Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Posługuje się biegle językiem angielskim oraz francuskim.

Ambasador Szumowski jako priorytetowe zadanie uznał „nadanie nowej dynamiki polsko-indonezyjskim stosunkom gospodarczym oraz wypełnienie podpisanych niedawno umów i porozumień rzeczywistą i konkretną treścią.” Zwrócił uwagę, że jego misja w Indonezji obejmuje akredytację na Timor Wschodni oraz, co stanowi nową jakość w relacjach Polski z Azją Płd.-Wschodnią, akredytację przy Sekretariacie ASEAN.

Minister Radosław Sikorski podkreślił, że Indonezja to państwo, które w ostatnich latach jest powszechnie kojarzone jako kraj z sukcesem gospodarczym. Dlatego jednym z najważniejszych zadań nowego ambasadora będzie rozwijanie współpracy gospodarczej. Ponadto bogate doświadczenie dyplomatyczne przyda się nowemu ambasadorowi w roli pierwszego w historii przedstawiciela Polski przy organizacji ASEAN.  Akredytacja polskiego ambasadora przy tej ważnej organizacji to wyraz naszego uznania dla jej roli w promocji bezpieczeństwa, stabilności oraz handlu w tym regionie.

 

Godlo Polski

Panu Tadeuszowi Szumowskiemu – Ambasadorowi Nadzwyczajnemu i Pełnomocnemu Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Indonezji, pragnę złożyć życzenia pomyślności oraz wielu sukcesów i satysfakcji z wypełniania powierzonej misji dyplomatycznej.

godlo indonezji

Hymn Republiki Indonezji

Źródło: MSZ, Zdjęcie: MSZ.