Posted by Paweł A. Makowski

W zeszłym tygodniu 30 stycznia, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, wręczył nominację na ambasadora RP w Arabskiej Republice Egiptu z akredytacją w Sudanie i Erytrei Panu Michałowi Murkocińskiemu.

Nowo powołany ambasador od 2012 roku pełnił funkcję ambasadora tytularnego, kierującego Departamentem Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ. W latach 2008-2012 był ambasadorem RP w Damaszku. Od 2006 do 2008 dyrektor Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu. W latach 2006-2008 pracował w ambasadzie RP w Bejrucie, a w 1996-2001 w Damaszku. Z MSZ związany od 1991 roku. Jest absolwentem filologii orientalnej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W trakcie uroczystości Radosław Sikorski zwrócił uwagę, że Egipt to państwo arabskie, z którym Polska najdłużej utrzymuje stosunki dyplomatyczne, które zostały nawiązane już w 1927 r. Podkreślił również, że niedługo ma zostać uchwalona nowa konstytucja oraz mają odbyć się wybory prezydenckie, parlamentarne. W tym kontekście najważniejszym zadaniem nowego ambasadora będzie zatem nawiązywanie relacji z nowymi władzami kraju, jak również promowanie polskich doświadczeń transformacyjnych, a także dbanie o rozwój naszej wymiany handlowej oraz współpracy kulturalno-naukowej i turystycznej – dodał minister Sikorski.

Warto zwrócić uwagę, że akredytacja obejmuje również Sudan, który boryka się z trwającym od 2003 r. konfliktem w Darfurze. I choć wiele działań w Sudanie będzie miało formę pomocy rozwojowej, warto pamiętać, że kraj ten jest perspektywiczne atrakcyjnym rynkiem dla naszych eksporterów, podobnie jak Erytrea, trzeci kraj objęty akredytacją.

 

Godlo Polski

Panu Michałowi Murkocińskiemu – Ambasadorowi Nadzwyczajnemu i Pełnomocnemu Rzeczypospolitej Polskiej w Arabskiej Republice Egiptu, z akredytacją w Sudanie i Erytrei, pragnę złożyć życzenia pomyślności oraz wielu sukcesów i satysfakcji z wypełniania powierzonej mu misji dyplomatycznej.

godlo egiptu

Hymn Arabskiej Republiki Egiptu

Źródło: MSZ, Zdjęcie: MSZ.