Posted by Paweł A. Makowski

W dniu wczorajszym (24 września) minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wręczył Marcinowi Bosackiemu nominację na Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej w Kanadzie. Przy tej okazji nowo mianowany ambasador otrzymał odznakę honorową Bene Merito za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

W latach 1990-2010 Marcin Bosacki był dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, w tym szefem działu zagranicznego i korespondentem w USA. Natomiast w latach 2010-2013 pełnił funkcję rzecznika prasowego MSZ. Był to okres wielu ważnych wydarzeń. Nowy ambasador jako rzecznik prasowy MSZ przekazywał stanowisko polskiej dyplomacji podczas tak kluczowych wydarzeń, jak: polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej w roku 2011, negocjacji nad nowym budżetem UE, „arabskiej wiosny” czy wydarzeń związanych z zagrożeniem dla polskich turystów w różnych regionach świata. Warto zwrócic uwagę, że dzięki jego działaniom został wdrożony oraz uruchomiony nowoczesny, zintegrowany portal MSZ oraz ponad 150 polskich przedstawicielstw dyplomatycznych na całym świecie. Wprowadził media społecznościowe do kanonu narzędzi komunikacyjnych resortu co zostało docenione przez prestiżowy ranking Twiplomacy, który uznał w lipcu tego roku, że MSZ jest trzecią najlepiej skomunikowaną instytucją na świecie.

Minister Radosław Sikorski, podkreślił w trakcie uroczystości, że: „To dzięki Pana działaniom MSZ określany jest jako jedna z najskuteczniejszych dyplomacji w stosowaniu nowych mediów społecznościowych na świecie a portal MSZ i ponad 150 placówek jest jednym z najnowocześniejszych”.

Wręczając nominację ambasadorską minister spraw zagranicznych dodał, że „Kanada jest od lat sprawdzonym i wartościowym partnerem Polski. Nigdy nie zapomnimy, że to właśnie Kanada była pierwszym państwem członkowskim NATO, które ratyfikowało przystąpienie Polski do Paktu. To również kraj ważny dla Polski ze względu na nasze interesy gospodarcze i Polonię”.

Nowo mianowany ambasador podziękował ministrowi spraw zagranicznych, kierownictwu MSZ i współpracownikom za „honor ponad trzech lat niełatwej, ale pasjonującej służby”. Odchodzący rzecznik MSZ podkreślił, że: Dane mi było uczestniczyć w czasie dla dyplomacji polskiej niezwykłym – okresie konsekwentnego wzmacniania pozycji Polski w Europie i świecie, prezydencji w UE, arabskiej wiosny i przygotowań do kluczowego dla polityki wschodniej RP szczytu w Wilnie. Za to wszystko dziękuję.

Nowo mianowany ambasador podkreślił, że będzie działał na rzecz wzmocnienia współpracy polsko-kanadyjskiej, zwłaszcza w zakresie spraw gospodarczych.

 

Godlo Polski

Panu Marcinowi Bosackiemu – Ambasadorowi Nadzwyczajnemu i Pełnomocnemu Rzeczypospolitej Polskiej w Kanadzie, składam życzenia pomyślności oraz wielu sukcesów i satysfakcji z wypełniania powierzonej misji dyplomatycznej.

Godlo.Kanady

Hymn Kanady

Źródło: MSZ, Zdjęcie: MSZ.