Posted by Paweł A. Makowski

Opublikowana w czerwcu br. książka pt.: „Dyplomata. Na salonach i w politycznej kuchni” autorstwa Jerzego Marii Nowaka ukazuje,  Początek formularza

jak wyglądał stan wojenny z perspektywy Nowego Jorku, jakie wyzwania czekają dyplomatę w Afryce, czym zajmuje się ambasador przy NATO.

Wspomnienia ambasadora są podsumowaniem prawie pięćdziesięciu lat pracy w polskiej w służbie zagranicznej. Jerzy Maria Nowak był wieloletnim pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ambasadorem w Wiedniu przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Hiszpanii i Księstwie Andory oraz w Brukseli przy NATO. Pracował również na placówkach dyplomatycznych w Dar es Salaam w Tanzanii i Buenos Aires w Argentynie, był także przedstawicielem Polski przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku w czasie stanu wojennego w naszym kraju.

W czasie swojej kariery dyplomatycznej,  spotykał koronowane głowy takie jak: sułtana Zanzibaru, króla Hiszpanii i króla Belgów, znanych polityków i przedsiębiorców, w tym Che Guevarę, Davida Rockefellera, premiera Izraela Benjamina Netanjahu czy prezydenta Francji Jacquesa Chiraca. Współpracował także ze strategami polskiej polityki zagranicznej m.in. Krzysztofem Skubiszewskim, Bronisławem Geremkiem, Władysławem Bartoszewskim i przyjaźnił się blisko z wybitnym reportażystą Ryszardem Kapuścińskim.

dyplomata na salonach i w politycznej kuchni

W pierwszej części książki autor opisuje swoje dzieciństwo i młodość, które wpłynęły na jego drogę do dyplomacji i działalność w służbie dyplomatycznej.

W drugiej część, ukazuje dyplomację PRL-u. Nie pomija trudnych i delikatnych spraw takich jak: antysemityzmu lat sześćdziesiątych, działalność organizacji partyjnej oraz wywiadu i innych służb specjalnych, opisuje pracę w warunkach ograniczonej suwerenności.

W trzeciej części, autor książki dzieli się swoim doświadczeniem z pracy na placówkach dyplomatycznych przed transformacją.

W czwartej część książki, autor opisuje życie i pracę po odzyskaniu suwerenności, dylematów transformacji i okresu przejściowego, także rozliczeń z poprzednim systemem.

Ostatnia część wspomnień, obejmuje życie autora po ukończonej drodze zawodowej, jego działalności w organizacjach pozarządowych, o habilitacji i zmianie zawodu.

Zdjęcie 1: MSZ, Zdjęcie 2: www.wsklepiku.pl