Posted by Paweł A. Makowski

W dniu wczorajszym zakończył się szczyt NATO w Warszawie, podczas którego światowi przywódcy podjęli kilkanaście decyzji, istotnych zarówno dla Polski, jak i pozostałych państw. Poniżej najważniejsze ustalenia szczytu NATO:

WZMOCNIENIE FLANKI WSCHODNIEJ NATO

Sojusz rozmieści cztery batalionowe grup bojowe liczące po około 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. Stany Zjednoczone będą państwem ramowym batalionu w Polsce, Kanada – na Łotwie, Niemcy – na Litwie, a Wielka Brytania – w Estonii.

WZMOCNIENIE WSPÓŁPRACY UE-NATO

NATO i Unia Europejska podpisały deklarację o wzmocnieniu współpracy pomiędzy tymi organizacjami. To pierwszy tego typu dokument. Wśród wspólnych zadań na pierwszym miejscu jest pilne „wzmocnienie zdolności do przeciwstawienia się zagrożeniom hybrydowym”, np. atakom cybernetycznym czy propagandzie. Siłę takich zagrożeń unaocznił przede wszystkim konflikt na wschodzie Ukrainy i metody, stosowane w tym konflikcie przez Rosję. Według wspólnej deklaracji NATO i UE zamierzają wymieniać się informacjami o zagrożeniach czy incydentach hybrydowych i opracować procedury koordynowania reakcji na te zagrożenia.

WIĘKSZE ZAANGAŻOWANIE W WALKĘ Z „PAŃSTWEM ISLAMSKIM”

NATO udostępni samoloty wczesnego ostrzegania i rozpoznania AWACS koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie. Będą one latały nad międzynarodową i turecką przestrzenią powietrzną, obserwując także przestrzeń nad Syrią i Irakiem. NATO chce rozpocząć szkolenia wojsk w Iraku. Do Bagdadu ma się udać zespół przygotowujący tę misję. Mają być kontynuowane szkolenia irackich oficerów w Jordanii. Trwają przygotowania do wsparcia Libii, np. w walce z „Państwem Islamskim”.

PRZEDŁUŻENIE MISJI W AFGANISTANIE

NATO zdecydowało o przedłużeniu misji „Resolute Support” w Afganistanie po 2016 roku. Kraje i partnerzy NATO, bez USA, potwierdziły swe zobowiązanie dotyczące wsparcia finansowego sił tego kraju w wys. 1 mld USD rocznie do 2020 roku. Siły NATO w Afganistanie w roku 2017 będą utrzymywały się mniej więcej na tym samym poziomie, co w roku 2016, czyli będą liczyły około 12 tys. żołnierzy. Na jesieni członkowie NATO podejmą decyzje co do dokładnych liczb. Misja ma charakter niebojowy. Jej celem jest wsparcie, szkolenie i doradztwo armii afgańskiej.

KWESTIA CYBERPRZESTRZENI NOWĄ SFERĄ DZIAŁAŃ OPERACYJNYCH NATO

Sojusz uznał, że cyberprzestrzeń jest nową sferą działań operacyjnych, taką jak przestrzeń powietrzna, morze i ląd. Decyzja ta oznaczać ma też lepszą ochronę łączności, misji i operacji prowadzonych przez NATO, które chce prowadzić więcej ćwiczeń w tym zakresie. Sojusznicy NATO zostali także zobowiązani do wzmocnienia swej własnej obrony cybernetycznej oraz wymiany informacji.

WSTĘPNA GOTOWOŚĆ OPERACYJNA SYSTEMU OBRONY BALISTYCZNEJ

Ogłoszono wstępną gotowość operacyjną systemu obrony balistycznej przeciwrakietowej Aegis Ashore. To oznacza, że okręty USA stacjonujące w Hiszpanii, radary w Turcji i instalacje przechwytujące w Rumunii są teraz w stanie pracować razem pod dowództwem i kontrolą NATO. W praktyce jest to oficjalne przejęcie przez NATO od USA kontroli nad komponentem systemu obrony przeciwrakietowej, znajdującym się w Rumunii, gdzie zainstalowano baterię pocisków SM-3. Kolejna baza z tymi pociskami powstaje w Polsce, w Redzikowie.

NOWA MISJA NA MORZU ŚRÓDZIEMNYM

Sojusz uruchomi nową misję na Morzu Śródziemnym pod nazwą „Sea Guardian”. Jej podstawą będzie prowadzona w rejonie Cieśniny Gibraltarskiej misja pod kryptonimem „Active Endeavour”, której zadaniem jest ochrona statków cywilnych przez atakami terrorystycznymi. Nowa operacja będzie mieć szeroki zakres działania, a szczegóły zostaną wypracowane wspólnie z UE. Będzie to misja przeciw terrorystom, ale jej celem będzie też wsparcie unijnej operacji „Sophia” na Morzu Śródziemnym, wymierzonej w przemytników ludzi.

POPARCIE DLA GRUZJI I UKRAINY

NATO wyraziło poparcie dla aspiracji Gruzji do członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim. Ministrowie państw NATO potwierdzili deklaracje dotyczące perspektywy członkostwa Gruzji w Sojuszu, złożone na szczycie w Bukareszcie w 2008 r. i później. Sojusz potwierdził wsparcie dla Ukrainy, „jej suwerenności i integralności terytorialnej” oraz dla programu reform. Potępiono również „umyślne destabilizowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy przez Rosję”.

Zgodnie z zapowiedziami następny szczyt NATO odbędzie się w 2017 r., w nowej kwaterze głównej w Brukseli.

Źródło: wprost.pl, forsal.pl Zdjęcie: polskieradio.pl