Posted by Paweł A. Makowski

W zeszłym tygodniu minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, wręczył Beacie Wojnie nominację na Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Meksykańskich Stanach Zjednoczonych.

Nowa szefowa placówki w Meksyku będzie działać na rzecz wzmocnienia współpracy polsko-meksykańskiej, zwłaszcza w jej wymiarze gospodarczym. W zakresie kompetencji terytorialnych ambasady znajdują się również Belize, Gwatemala, Honduras, Nikaragua, Salwador i Kostaryka. Nowa ambasador podkreśliła, że: będzie dążyła do zbliżenia Polski i tego regionu korzystając z możliwości jakie oferuje umowa stowarzyszeniowa między UE i Ameryką Środkową.

Beata Wojna przed powołaniem na stanowisko ambasadora od 2012 roku pełniła funkcję zastępcy dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W latach 2010-2012 była kierownikiem Biura Badań i Analiz PISM, a od 2004 roku analitykiem w PISM oraz wykładowcą. W 2001 roku pracowała w Asociación Española de Estudios del Pacífico w Hiszpanii.

Beata Wojna jest doktorem geografii i historii Uniwersytetu Complutense w Madrycie. Brała udział w pracach i projektach badawczych na Uniwersytecie Complutense w Madrycie oraz była stypendystką Hiszpańskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej (AECI) oraz na Université Libre (ULB) w Brukseli. Jest autorką licznych publikacji w tym monografii, raportów, artykułów.

 

Godlo Polski

Pani Beacie Wojnie – Ambasadorowi Nadzwyczajnemu i Pełnomocnemu Rzeczypospolitej Polskiej w Meksykańskich Stanach Zjednoczonych, pragnę złożyć życzenia pomyślności oraz wielu sukcesów i satysfakcji z wypełniania powierzonej misji dyplomatycznej.

godlo-meksyku

Hymn Meksykańskich Stanów Zjednoczonych

Źródło: MSZ, Zdjęcie: MSZ.