Posted by Paweł A. Makowski

W miniony poniedziałek (09 września) nowy ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Watykanie, Piotr Nowina-Konopka, spotkał się z papieżem Franciszkiem na audiencji z okazji złożenia listów uwierzytelniających w Pałacu Apostolskim. Więcej informacji na temat ambasadora we wpise pt.: Nowy ambasador Polski w Watykanie. Po spotkaniu ambasador Nowina-Konopka zwrócił uwagę, że papież pomimo, iż nigdy nie był w Polsce, był bardzo dobrze zorientowany, a także przygotowany do rozmowy o naszym kraju.

Wydarzenia związane z wręczaniem listów uwierzytelniających przez nowo powoływanych ambasadorów poszczególnych państw, zasługują na podkreślenie, nie tylko z uwagi na podniosłą ceremonię, ale również na słowa, wypowiadane przy tej okazji. W dużej mierze, dotyczą spraw z życia międzynarodowego i sytuacji w świecie.

Konflikt w Syrii

Oprócz spraw dotyczących naszego kraju (o których wspomnę później) podczas audiencji, poruszono temat konfliktu w Syrii. W odniesieniu do toczącej się tam od kilku lat wojny domowej, jak również ostatniej tragedii z użyciem broni chemicznej (o której pisałem we wpisie pt.: Tragedia w Syrii) gdzie śmierć poniosło kilkaset osób, papież Franciszek wypowiedział następujące słowa:

 „Nigdy więcej wojny”.

„Nigdy nie może być od tego odstępstw”.

Papież Franciszek, mając świadomość ogromnych skutków, jakie niesie ze sobą wojna wskazał, że od  reguły „Nigdy więcej wojny”, nie powinno być żadnych odstępstw. W kontekście słów wypowiedzaianych przez Ojca Świętego, należy dodać, że istotnym zadaniem, a wręcz moralną powinnością całej wspólnoty międzynarodowej, powinno być solidarne dążenie do rozwiązywania wszelkich napięć i konfliktów. Zaniechanie tych działań, zawsze prowadzi do zniszczenia i śmierci – jak podkreślał Jan Paweł II.

W odniesieniu do sytuacji w Syrii, ambasador Nowina-Konopka podkreślił, że:

„(…) polską politykę zagraniczną i opinię publiczną w wyraźny sposób charakteryzuje synergia z tym, co mówi papież”.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie

Podczas spotkania, nie zabrakło również poruszenia tematu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, które mają się odbyć w Polsce w 2016 roku. Ambasador Piotr Nowina-Konopka, podkreślił, iż papież Franciszek żartobliwie stwierdził, że dokonując wyboru miejsca „nie miał wyboru”, gdyż tak bardzo „naciskało” na niego, dwóch kardynałów z Polski: Stanisław Dziwisz oraz Stanisław Ryłko.

Pierwsze wrażenie po spotkaniu…

„Muszę powiedzieć, że szedłem przez te wszystkie sale z mocno ściśniętym gardłem. Zwłaszcza, że kluczowym punktem jest rozmowa z Ojcem Świętym, a nigdy go wcześniej nie spotkałem. Mam za sobą doświadczenie wielokrotnych rozmów z Janem Pawłem II, Polakiem, do którego wszyscy mieliśmy szalenie bliski stosunek. Przyznam, iż troszkę się obawiałem, że trzeba będzie coś przełamywać w relacjach w rozmowie ambasadora Rzeczpospolitej z obecnym Papieżem. Gruntownie się pomyliłem. To była rozmowa, która toczyła się tak, jakbyśmy się już wielokrotnie spotkali. Jego sposób bycia ośmiela do tego, żeby mówić o ważnych sprawach otwartym tekstem. I on też mówi otwartym tekstem. To była rozmowa, która mi dała ogromną odwagę do pełnienia mojej służby. Jestem nią bardzo przejęty. Myślę, że trudno mi ukryć to, iż do mikrofonu Radia Watykańskiego mówię z jeszcze trochę ściśniętym gardłem; proszę mi to wybaczyć, ale coś takiego zdarza się raz w życiu”- powiedział Piotr Nowina-Konopka. Podkreślił również, że: „Franciszek ma nadzwyczajny talent nawiązywania kontaktu z ludźmi”.

Zdjęcie: fakty.interia.pl