Posted by Paweł A. Makowski

W kolejnym wpisie z serii zatytułowanej: „Savoir vivre a moralność dyplomacji”, zostanie omówiona kwestia: wręczania kwiatów.

Kwiaty stanowią inną formę uniwersalnego podarunku. Najlepiej wyrażają pamięć lub wdzięczność, oddają uczucia łatwiej niż słowa oraz pomagają uzyskać wybaczenie faux pas. Ponieważ szybko przemijają, są pozbawione dosłownej wartości użytkowej, która może czynić przyjęcie ich krępującym. Kwiaty należy ofiarowywać rozpakowane, chyba że są chronione przezroczystym celofanem.

Z przymrużeniem oka…

Należy traktować zwyczaje, które nadają poszczególnym gatunkom symboliczne znaczenie, które określa się mianem języka kwiatów. Istnieją rozliczne jego interpretacje, które jednak należy traktować umownie. I tak:

Białe róże – dla młodych dziewcząt;

Czerwone róże – gwałtowne uczucia;

Żółte róże – miłość małżeńska;

Goździk – jest przeciwieństwem róży, może przynosić pecha;

Mirt oraz kwiat pomarańczy – dziewicza czystość;

Hortensja, mieczyk i nenufar – obojętność, chłód;

Niezapominajka – wierność;

Konwalia – świeżość;

Margerytka – niewinność;

Lilie białe – czystość, wstydliwość;

Bez biały – młodość;

Bez fioletowy – skromność;

Powój – silne przywiązanie;

Wrzos – zaufanie;

Nagietek – zazdrość, niepokój;

Wawrzyn – zwycięstwo;

Gałąź oliwki – pokój.

Pomimo, iż rygorystyczne przestrzeganie tzw. języka kwiatów we współczesnym świecie jest coraz mniejsze, to należy pamiętać, że przyniesienie lilii starej pannie, żółtej róży przyjaciółce, której np. odbiliśmy męża, suszonych nieśmiertelników – osobie stojącej nad grobem, jest równie niestosowane, jak wręczenie komuś bukietu z pokrzyw.

Reguły wręczania kwiatów

Kwiaty można wręczyć bezpośrednio lub przez posłańca – wtedy należy obowiązkowo dołączyć bilet wizytowy lub odręczny liścik. Ofiarowuje się je kobietom, niezależnie od wieku i jedynie starszym wiekiem mężczyznom. Jeżeli zatem są podziękowaniem za zaproszenie na udaną kolację, ich adresatem jest tylko pani domu.

Reguła I

Można ofiarowywać zarówno kwiaty cięte, jak i doniczkowe.

Jednak kwiaty cięte są bardziej eleganckie. Natomiast w doniczce możemy podarować kwiaty osobie, o której wiemy, że jest miłośnikiem kwiatów oraz ich kolekcjonerem.

Reguła II

W przypadku kwiatów ciętych należy przestrzegać nieparzystej liczby.

Uważa się, że parzysta liczba przynosi nieszczęście. Przyjęto również, że parzysta liczba kwiatów stosowana jest wyłącznie na uroczystościach pogrzebowych. Dlatego, aby nikogo nie urazić wręczamy kwiaty cięte, składające się z nieparzystej ich liczby. Reguła nieparzystości nie obowiązuje jednak przy dużej kompozycji stworzonej np. z 60 kwiatów oraz przy jubileuszowych bukietach z okazji 18 urodzin czy 50 rocznicy, mających dokładnie tyle kwiatów ile wynosi rocznica.

Reguła III

Jeżeli kwiaty wręcza się osobiście, muszą być odwinięte z opakowania.

Jeśli przynosi je posłaniec z kwiaciarni, może je przekazać w opakowaniu. Poza wyjątkowymi sytuacjami nie należy wręczać bukietów polnych kwiatów, mimo że potrafią być piękne i nadają się doskonale do dekoracji domu. Należy bowiem odróżniać kwiaty, które gospodyni sama kupuje do dekoracji, od kwiatów, które można ofiarowywać.

Reguła IV

Kwiaty i bukiety wręcza się kwiatami do góry.

Zasada dobrze znana, jednak stale zapominana w szczególności przez młodych mężczyzn.

Czy kobieta może wręczać kwiaty mężczyźnie?

W tym przypadku wszystko zależy od tego kim jest ten mężczyzna i jaki jest powód wręczenia kwiatów. Kobiety mogą wręczać mężczyznom kwiaty, gdy np. są artystami oraz zeszli ze sceny lub są profesorami, którzy uczyli lub uczą, wtedy kwiaty wręczają im kobiety. Kobieta może również wręczyć mężczyźnie kwiaty jako dowód wdzięczności np. za okażą pomoc.

Czy kobieta może wręczyć kwiaty kobiecie?

Kobieta może obdarować kobietę kwiatami, natomiast jeżeli jest wraz z mężem to on powinien je wręczać.

Jak wręczyć kwiaty w domu?

Nie stosownym jest ich wręczanie w przedpokoju. Najpierw należy zdjąć wierzchnie okrycie. W momencie kiedy zostaniemy wprowadzeni do pokoju, po przywitaniu się, możemy wręczyć kwiaty.

Czy wręczamy kwiaty osobie chorej?

Najczęściej nie należy ich przynosić. Należy na to zwrócić szczególna uwagę, gdyż wiele osób nie wyobraża sobie odwiedzin w domu lub w szpitalu bez podarowania kwiatów. Kwiaty jednak cięte, jak i doniczkowe nie są wskazane dla większości chorych, gdyż ziemia w doniczce lub gnijące łodygi lub liście mogą stać się źródłem infekcji. Niekiedy szkodliwy dla zdrowia chorego może być zbyt intensywny zapach kwiatów.

W następnym wpisie zostanie poruszony temat: „Wychodzenia i pożegnania”.

Źródła:

T. Orłowski, Protokół dyplomatyczny. Ceremoniał & Etykieta. Warszawa 2010.

J. Ursyn, Alfabetyczny poradnik towarzyski, Warszawa 1991.

S. Krajski, Savoir vivre jako sztuka zycia. Filozofia savoir vivre, Warszawa 2009.

Zdjęcie: www.kobieta.pl