Posted by Paweł A. Makowski

W dniu wczorajszym, minister Radosław Sikorski wręczył Panu Zbigniewowi Gniatkowskiemu, nominację na Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego w Nowej Zelandii.

 Podczas uroczystości minister Sikorski podkreślił, że pomimo iż Nowa Zelandia jest krajem oddalonym na mapie, to podobnie jak Polska, postrzega kwestie porządku międzynarodowego  Jednym z zadań nowego ambasadora będzie m.in. zwiększenie wzajemnych obrotów handlowych.

Zbigniew Gniatkowski jest urzędnikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych od 2001 roku. Pracował najpierw jako II sekretarz w Departamencie Systemu Informacji, a od 2004 roku – jako rzecznik prasowy w Stałym Przedstawicielstwie RP w Brukseli. Od 2008 roku pracował w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce, gdzie od czerwca ubiegłego roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora.

Jest absolwentem filologii romańskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, ukończył również Krajową Szkołę Administracji Publicznej. Brał udział w seminariach i kursach dla dyplomatów nt. polityki regionalnej w Azji. Posługuje się językiem angielskim, francuskim oraz hiszpańskim.

 

Godlo Polski

Panu Zbigniewowi Gniatkowskiemu – Ambasadorowi Nadzwyczajnemu i Pełnomocnemu Rzeczypospolitej Polskiej w Nowej Zelandii, życzenia pomyślności oraz wielu sukcesów i satysfakcji z wypełniania powierzonej misji dyplomatycznej.

godlo nowej zelandii

Hymn Nowej Zelandii

  Źródło: MSZ, Zdjęcie: MSZ