Posted by Paweł A. Makowski

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna wręczył nominację ambasadorską Panu Andrzejowi Byrtowi na Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Republice Francuskiej.

 

Andrzej Byrt od 2009 r. był prezesem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dwukrotnie pełnił funkcję Ambasadora RP w Berlinie – w latach 2002-2006 i 1995-2001. W latach był2001-2002 podsekretarzem stanu w MSZ. Natomiast w latach 1992-1995 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą. W latach 1987-1992 był radcą handlowym w Biurze Radcy Handlowego w Brukseli.

Nowo mianowany ambasador Andrzej Byrt jest absolwentem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu (ekonomika handlu zagranicznego). W 1997 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.   Został odznaczony – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Wielkim Krzyżem Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, estońskim Orderem Białej Gwiazdy II klasy.

Zna biegle języki niemiecki, angielski, francuski, rosyjski.

 

Godlo Polski

Panu Andrzejowi Byrtowi – Ambasadorowi Nadzwyczajnemu i Pełnomocnemu Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Francji życzenia pomyślności oraz wielu sukcesów i satysfakcji z wypełniania powierzonej misji dyplomatycznej.

Godlo Francji

Hymn Republiki Francuskiej

Źródło: MSZ, Zdjęcie: www.gloswielkopolski.pl