Posted by Paweł A. Makowski

W dniu dzisiejszym Radosław Sikorski minister spraw zagranicznych wręczył Aleksandrowi Chećko, nominację na Ambasador a Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Serbii.

 

Minister Radosław Sikorski zwrócił uwagę, że w ubiegły rok był dla Serbii przełomowy. Rozpoczęto proces normalizacji stosunków z Kosowem, ponadto zapadła decyzja o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z UE. Niedawno również została podpisana umowa o dwustronnej współpracy w dziedzinie edukacji, kultury i nauki. Polska współpracuje również na szczeblu wojskowym, zarówno bilateralnie, jak i w ramach NATO. Natomiast eksport do Serbii wzrósł między 2012 a 2013 rokiem o 100%.

Nowo powołany ambasador pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych rozpoczął w 2004 roku. Wcześniej pracował jako dyrektor-redaktor naczelny I programu Polskiego Radia, publicysta i komentator prawny „Polityki”, redaktor naczelny redakcji „Prawo i Życie” oraz „Życia Warszawy”.

W latach 2004 -2005 pełnił funkcję rzecznika prasowego MSZ, natomiast w latach 2006-2011 radcy, kierownika wydziału konsularnego ambasady w Belgradzie. Przez ostatnie trzy lata (od 2011 roku) był dyrektorem Centrum Operacyjnego.

Aleksander Chećko jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posługuje się językami angielskim, serbskim i rosyjskim.

 

Godlo Polski

Panu Aleksandrowi Chećko – Ambasadorowi Nadzwyczajnemu i Pełnomocnemu Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Serbii, pragnę złożyć życzenia pomyślności oraz wielu sukcesów i satysfakcji z wypełniania powierzonej misji dyplomatycznej.

godlo serbii

Hymn Republiki Serbii

Źródło: MSZ, Zdjęcie: MSZ.