Posted by Paweł A. Makowski

W dniu wczorajszym tj. 01 lipca br. Prezydent Bronisław Komorowski oraz Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, wręczyli Piotrowi Nowinie-Konopce, nominację na Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP przy Stolicy Apostolskiej oraz przy Suwerennym Wojskowym Zakonie Maltańskim.

Piotr Nowina-Konopka, jest Absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego. W 1978 roku otrzymał stopień doktora nauk ekonomicznych. Z uczelnią związany był do 1989 roku.

W latach 80-tych był intensywnie zaangażowany w ruch demokratycznej opozycji. Współpracował z Ośrodkiem Prac Społeczno-Zawodowych NSZZ Solidarność, a po wprowadzeniu stanu wojennego wspierał Przewodniczącego Lecha Wałęsę w roli rzecznika prasowego, tłumacza oraz doradcy. Był członkiem Komitetu Obywatelskiego, a także pełnił funkcję rzecznika Lecha Wałęsy przy Okrągłym Stole.

W latach 1989-1990 był przedstawicielem „Solidarności”, ministrem stanu w Kancelarii Prezydenta Jaruzelskiego. W tym charakterze pośredniczył w relacjach pomiędzy Prezydentem i Premierem Tadeuszem Mazowieckim, Przewodniczącym Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego Bronisławem Geremkiem, Przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechem Wałęsą, a także Prymasem Józefem Glempem.

Od 1991 roku był trzykrotnie posłem Ziemi Radomskiej z ramienia Unii Demokratycznej, a następnie Unii Wolności. Przez 10 lat zasiadał w sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych (1991-2001), przewodniczył też Komisji Integracji Europejskiej, a także przewodził tworzonej od podstaw Parlamentarnej Komisji Wspólnej RP i UE. W 1991 należał do inicjatorów powstania Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, promującej integrację europejską.  Od 1996 roku był członkiem, a następnie od 1999 do 2003 wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Euroatlantyckiego. W latach 1998-1999, pracował jako Zastępca Głównego Negocjatora RP w sprawie członkostwa w Unii – ministra Jana Kułakowskiego.

Od 1999 do 2004 roku Piotr Nowina-Konopka był Wicerektorem College of Europe. Następnie doradzał narodowemu Parlamentowi Gruzji jako Główny Ekspert Międzynarodowy programu UE doradztwa dla Parlamentu Gruzji (2005-2006), a w 2006 roku wygrał konkurs na stanowisko Dyrektora do spraw Stosunków z Parlamentami Narodowymi w Parlamencie Europejskim. Był pierwszym Polakiem sprawującym tak wysoką funkcję. Po trzech latach, w 2009 roku, został przeniesiony decyzją Przewodniczącego Parlamentu oraz Sekretarza Generalnego do Waszyngtonu, z misją stworzenia i kierowania stałym biurem Parlamentu Europejskiego przy Kongresie Stanów Zjednoczonych (European Parliament Liaison Office with US Congress). Funkcje tę piastował do października 2012 roku.

Piotr Nowina-Konopka biegle mówi po angielsku i francusku, posługuje się również językiem włoskim, niemieckim i rosyjskim. Był odznaczony m.in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski – Polonia Restituta francuskim odznaczeniem Chevalier de la Legion d’Honneur, Krzyżem Komandorski Leopolda IIczy niemieckim odznaczeniem Verdienskreuz I Klasse.

 

Godlo Polski

Panu Piotrowi Nowinie-Konopce – Ambasadorowi Nadzwyczajnemu i Pełnomocnemu Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz przy Suwerennym Wojskowym Zakonie Maltańskim, pragnę złożyć życzenia pomyślności oraz wielu sukcesów i satysfakcji z wypełniania powierzonej misji dyplomatycznej.

Herb Watykanu

Hymn Państwa Watykańskiego

Źródło: MSZ, Zdjęcie: MSZ.