Posted by Paweł A. Makowski

Drodzy Czytelnicy !

W dniu dzisiejszym mija pół roku od założenia bloga Moral Diplomacy oraz opublikowania na nim pierwszego wpisu. Miniony czas był przede wszystkim zmaganiem się z wieloma aspektami technicznymi, odnoszącymi się do prawidłowego prowadzenia oraz funkcjonowania bloga w sieci. Tym wszystkim, którzy okazali mi swoją pomoc oraz cierpliwość, chciałbym serdecznie podziękować. W sposób szczególny wyrażam moją wdzięczność Pawłowi Protasiowi, dzięki któremu mogłem poszerzyć swoją wiedzę oraz zastosować ją w prowadzeniu mojego bloga. Przy okazji, tym którzy są zainteresowani tematyką biznesu online, polecam blog prowadzony przez Pawła, pod nazwą: Nowe technologie w biznesie online.

Arché bloga

We współczesnym świecie poruszanie kwestii moralnych w dyplomacji, ogranicza się tylko i wyłącznie do używania terminów wartościujących, wykorzystywanych dla tzw. szczytnych celów lub uzasadniania niektórych działań dyplomatycznych. Takie postępowanie, skłoniło mnie do refleksji na temat poszukiwania skutecznej metody, prowadzącej nie tylko do używania terminów moralnych, ale przede wszystkim do promowania moralnego postępowania w określonych działaniach dyplomatycznych, których celem miało być rozpoczęcie aktywnej dyskusji w tym zakresie.

Impulsem, który przyczynił się do założenia bloga był dzień wyboru nowego Papieża za życia jego poprzednika (13 marca 2013 r.). Wydarzenie to było dla mnie ważne, nie tylko w wymiarze duchowym, lecz również z poczucia nadchodzących zmian w Kościele. Jak pokazuje historia Kościoła, każdy nowo wybrany Papież, wnosi inne spojrzenie i wrażliwość w interpretowaniu wielu kwestii. Dotyczy to również spraw międzynarodowych, tym bardziej, że działalność Stolicy Apostolskiej (która jest podmiotem prawa międzynarodowego) na arenie międzynarodowej jest potwierdzeniem funkcjonowania moralności w stosunkach międzynarodowych.

Jednak po założeniu bloga i opublikowaniu na nim pierwszego wpisu, kolejne wpisy pojawiały się dość sporadycznie. Gdyż zdobycie wszelkich niezbędnych umiejętności, dotyczących samodzielnego prowadzenia bloga (grafiki, pozycjonowania itp.), wymagały poświęcenia większej ilości czasu, niż pierwotnie przypuszczałem, a w natłoku pracy zawodowej oraz naukowej, nie jest to takie proste :). Dlatego dopiero od 14 czerwca 2013 roku blog ruszył „pełną parą”, czego potwierdzeniem jest systematyczne oraz regularne pojawianie się wpisów.

Statystyki bloga

Mam świadomość, że niektóre osoby (a w szczególności „zawodowi blogerzy” :)) są zainteresowani statystykami bloga. Pomimo, iż na dzień dzisiejszy liczby te nie są imponujące, to podzielę się z Wami moimi wynikami 🙂

Liczby:
  • Miesięcznie blog czyta: od 200 do 300 unikalnych użytkowników, którzy generują od 4 do 5 tys. odsłon.
  • Funpage na facebooku polubiło: 178 osób (stan na dzień 13 września 2013 roku godz. 12:00 :))
  • Czyta więcej kobiet: 52,6%, niż mężczyzn: 46,1%.
  • Najbardziej aktywny przedział wiekowy to: 25-34 latkowie.
Największy ruch na blogu jest generowany z następujących krajów:

Austria, Canada, Czech Republic, Denmark, Estonia, France, Germany, Indonesia, Israel, Italy, Ireland, Japan, Lebanon, Lithuania, Morocco, Netherlands, Norway, Poland, Russia, Spain, United States, United Kingdom.

Najpopularniejsze wpisy:
  1. Chorwacja w Unii Europejskiej
  2. Independence Day
  3. Tragedia w Syrii

Na zakończenie

Chciałbym wyrazić moją wdzięczność wszystkim czytelnikom, którzy aktywnie uczestniczą w życiu mojego bloga i regularnie poświęcają czas na jego lekturę, jak również za wszystkie wiadomości, komentarze, polubienia. Tym bardziej, iż mam świadomość, że tematyka bloga nie jest na „topie” i budzić może różne odczucia. Jednak należy pamiętać, że szeroko rozumiana dyplomacja, a dokładniej działania podejmowane przez poszczególnych dyplomatów, mają istotny wpływ na rozwój oraz kształt współczesnego świata w którym żyjemy. Dlatego zachęcam do jeszcze większego udziału w życiu bloga oraz do aktywnej dyskusji w zakresie moralnej działalności dyplomacji.

Z serdecznymi pozdrowieniami

mojpodpis