Posted by Paweł A. Makowski

W dniu wczorajszym w Ministerstwie Spraw Zagranicznych były szef sztabu generalnego Wojska Polskiego generał Mieczysław Cieniuch, otrzymał nominację na nowego ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Turcji.

Generał z wykształcenia jest oficerem dyplomowanym Wojsk Lądowych w korpusie wojsk pancernych. W latach 1996-1998 pełnił funkcję dowódcy 8 Dywizji Obrony Wybrzeża. W okresie 2006-2009 był Polskim Przedstawicielem Wojskowym przy Komitetach Wojskowych NATO oraz Unii Europejskiej. Pełnił również funkcję radcy Ministra Obrony Narodowej oraz był Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w latach 2010-2013. Więcej informacji na temat przebiegu służby wojskowej można znaleźć: TUTAJ.

Wielu polityków, a także dyplomatów, chwaliło kandydaturę generała na ambasadora w Turcji. Jednocześnie podkreślają, że Turcja jest specyficznym państwem, w którym wielką rolę odgrywa wojsko. W ocenie wielu specjalistów, doświadczenie wojskowe generała Mieczysława Cieniucha oraz znajomość funkcjonowania struktur NATO, którego członkiem jest również Turcja, to duże zalety, które przydadzą się nowemu ambasadorowi w wypełnianiu powierzonej mu misji dyplomatycznej. Należy podkreślić, że znaczenie Ankary – stolicy Turcji na arenie międzynarodowej, wynika przede wszystkim z tego, że kraj ten ma drugą co do wielkości armię w NATO.

W podobnym tonie, wypowiada się Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, który podkreśla, że doświadczenie wojskowe generała Mieczysława Cieniucha jest niezwykle cenne w kraju, który ma silne wojskowe tradycje, czego przejawem jest posiadanie potężnej armii. Co więcej, znaczenie Turcji wzrosło, także ze względu na wojnę domową, która toczy się w sąsiadującej z nią Syrią.

Warto zwrócić uwagę, że to nie pierwszy raz, kiedy wojskowy po zakończeniu kariery w armii przechodzi do dyplomacji. Bywa tak, że emerytowani żołnierze, zostają ambasadorami w państwach, w których wojsko ma silną pozycję. Tak było m.in. w Indonezji czy Korei Północnej, a także w różnych rejonach konfliktów zbrojnych. Taką praktykę stosuje się zwłaszcza tam, gdzie są lub byli obecni polscy żołnierze np. w Iraku, gdzie ambasadorem Polski był gen. Edward Pietrzyk, czy w Afganistanie, gdzie funkcję ambasadora pełnił płk Piotr Łukasiewicz.

 

Godlo Polski

Panu Mieczysławowi Cieniuchowi – Ambasadorowi Nadzwyczajnemu i Pełnomocnemu Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Turcji, składam życzenia pomyślności oraz wielu sukcesów i satysfakcji z wypełniania powierzonej misji dyplomatycznej.

     Godlo.Turcji

Hymn Republiki Turcji

Źródło: Sztab Generalny Wojska Polskiego, MSZ, Zdjęcie: MSZ.