Posted by Paweł A. Makowski

Dokładnie o północy Republika Chorwacji, stała się 28 pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Z tej okazji do Zagrzebia, przybyli m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, szef Komisji Europejskiej José Barroso oraz prezydenci i premierzy z państw wspólnoty europejskiej.

Chorwacja jest pierwszym państwem z byłej Jugosławii, które od dawna zintegrowane było pod względem gospodarczym, kulturowym, a także językowym z Europą. Z perspektywy ekonomicznej mogła przystąpić do UE w tym czasie, kiedy Polska. Jednak nie była rozliczona ze swoją trudną historią wojenną, co stanowiło przeszkodę w negocjacjach z Komisją Europejską. Chodziło m.in. o osądzenie generała Ante Gotoviny, jednego z dowódców wojsk chorwackich, który w czasie wojny w latach 1991-1995, był oskarżany o zbrodnie wojenne. Dopóki Ante Gotovina był nieuchwytny, Chorwacja nie mogła liczyć na pełną integrację z Unią Europejską. Dopiero w 2011 roku, kiedy został skazany na 24 lata więzienia, a po apelacji jego uniewinniono, rozdział tej historii został zamknięty.

Należy podkreślić, że Chorwacja jest znana z silnej identyfikacji narodowej. Charakterystyczne kraciaste flagi, powiewają nie tylko na instytucjach państwowych, lecz także na samochodach, sklepach i w restauracjach. Ich patriotyzm oraz tożsamość z własnym narodem, mogliśmy zaobserwować, podczas trwania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012, organizowanych w Polsce i na Ukrainie.

 

Z okazji akcesji Chorwacji do Unii Europejskiej, składam na ręce Pana Ivana Del Vechio – Ambasadora Republiki Chorwacji w Rzeczypospolitej Polskiej, życzenia pomyślności oraz wielu sukcesów dla  obywateli Chorwacji.

Godlo Chorwacji

Zdjęcie: balkanistyka.org

 • justynkaa

  Jestem bardzo ciekawa losów Unii Europejskiej. Powiększamy się, ale co ze starą Europą? dlaczego nikt nie dba o nasze kłopoty?

 • angela

  Przepiękny kraj, który nas ciągle kusi… Mam nadzieję, że się rozwinie, a nie wpadnie w recesję

 • ania

  W końcu w UE. Na to czekałam 🙂

 • Szczerze powiedziawszy to nawet o tym nie wiedziałam.Dziękuję za tem za informację.

 • Lesiu

  To Fanie!!!Bo w tym roku akurat tam jadę.Dzięki za info/xD

 • annar

  Faktycznie również i ja nie wiedziałam. Ciekawa informacja.

 • Jacek

  nie wiem poco chorwacja weszla do uni. chyba zeby tak samo sie stoczyc jak reszta calej uni

 • Weronika

  Unia Europejska cały czas się powiększa i dochodzą nowe kraje. Nawet nie wiedziałam, że jest w niej Chorwacja.

 • Moral Diplomacy

  Cieszę się bardzo, że niektórzy czytelnicy, dowiedzieli się o akcesji Chorwacji do Unii Europejskiej z tego wpisu. Pozdrawiam wszystkich czytelników i zachęcam do komentowania innych artykułów 🙂