Posted by Paweł A. Makowski

W dniu wczorajszym minister Radosław Sikorski, wręczył pani Barbarze Szymanowskiej nominację na Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej w Socjalistycznej Republice Wietnamu.

Podczas wręczania nominacji ambasadorskiej minister podkreślił, że: „Wietnam ma dla Polski szczególne znaczenie. Wietnamska diaspora w naszym kraju zaliczana jest do największych w Europie i liczy ok. 40-50 tys. osób. Dowodem więzi między oboma krajami jest również ponad 4-tysięczna grupa absolwentów polskich szkół wyższych w Wietnamie, z których wielu zajmuje dziś wysokie stanowiska w państwie. Kierując słowa do nowego ambasadora, zwrócił uwagę, aby: „…mieć na uwadze to polskie lobby do wzmocnienia wizerunku silnej marki Polska w całym regionie ASEAN”. Ponadto dodał, że: „ma nadzieję na korzystny dla Polski wynik negocjacji Umowy o Wolnym Handlu między UE a Wietnamem, która ma zostać podpisana jeszcze w tym roku. Szczególnie mocno liczę, że uda się Pani zachęcić Wietnamczyków do kupowania polskich produktów oraz przybliżać Wietnamczykom naszą kulturę”.

Nowo powołana pani ambasador podziękowała za okazanie zaufania. Ponadto dodała, że: „Ten dzień jest jednym z najważniejszych w moim życiu. Dzisiejsza nominacja to nie tylko zaszczyt i wyróżnienie, ale też zobowiązanie i odpowiedzialność. Postaram się by dystans, jaki dzieli Polskę i Wietnam pozostał niezmieniony tylko w sensie geograficznym. W każdym innym wymiarze chcę go skracać. Pragnę zapewnić, że wykonam powierzoną mi misję w sposób profesjonalny i najlepszy z możliwych„.

Barbara Szymanowska od 2012 pełniła funkcję dyrektora Departamentu Współpracy Rozwojowej w MSZ. W latach 2010-2012 była dyrektorem Departamentu Wdrażania Programów Rozwojowych. W latach 2009-2010 pracując jako I radca w Ambasadzie RP w Kabulu była jednocześnie doradcą Dowódcy Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie. W Ghazni współpracowała z Polskim Kontyngentem Wojskowym oraz Zespołem Odbudowy Prowincji (PRT).

W latach 2005-2009 pracowała jako radca ministra a następnie zastępca dyrektora w Departamencie Współpracy Rozwojowej. Z MSZ związana od 2004 roku.

Nowa pani ambasador jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, ukończyła również Podyplomowe Studia Europejskie na Uniwersytecie Sussex w Wielkiej Brytanii oraz Podyplomowe Studia Menedżerskie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Zna biegle język angielski i rosyjski.

Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011), Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju” (2011), Gwiazdą Afganistanu (2010), Odznaką Honorową Bene Merito (2010) i Medalem NATO za udział w operacji ISAF (2009).

 

Godlo Polski

Pani Barbarze Szymanowskiej – Ambasadorowi Nadzwyczajnemu i Pełnomocnemu Rzeczypospolitej Polskiej w Socjalistycznej Republice Wietnamu, pragnę złożyć życzenia pomyślności oraz wielu sukcesów i satysfakcji z wypełniania powierzonej misji dyplomatycznej.

godlo wietnamu

Hymn Socjalistycznej Republiki Wietnamu

Źródło: MSZ, Zdjęcie: MSZ.